Efterfrågan på hot sauce ökar kraftigt, delvis drivet av att användare av GLP-1-läkemedel som Ozempic söker starkare smaker, vilket ökar efterfrågan och lockar investerarintresse.
Den nya ägaren Highlander Partners planerar att expandera varumärket bortom Kalifornien samtidigt som de behåller sina rötter och arbetsstyrka intakta, och satsar på en växande aptit för heta smaker.
I 55 år har familjen bakom Tapatío vägrat att ens skriva ner receptet på Los Angeles ikoniska hot sauce och bara fört vidare dess hemliga formel för framgång från läpp till öra i slutna rum.
Det nya ledarskapet har storslagna planer för varumärket och hoppas kunna bygga fler anläggningar och lägga till nya produkter.
"Vi kommer alltid att vara ett kaliforniskt företag", sa Eric Beatty, företagets nuvarande vd. "Detta kommer alltid att vara centrum för Tapatíos universum."
Samtidigt har familjen Saavedra fortfarande en minoritetsandel i företaget och kommer att fortsätta att hjälpa till att driva det.
”De är varumärkets kärna och förstår verkligen varumärkets hjärtslag”, sa Jeff Partridge, Tapatíos nya ordförande. ”Vi vill verkligen se till att de alltid har en röst.”
Källa: LA Times
